dot pro

Profesionalu ir… taškas!


Kaip buvo apskaičiuotas tikrasis metro ilgis?

metras

Metro ilgis, kaip matavimo vienetas, yra labai svarbus mūsų kasdieniame gyvenime, nes jis yra pagrindinis ilgio matavimo standartas visame pasaulyje. Tačiau kaip buvo apskaičiuotas šis tikrasis metro ilgis?

Pradžioje, 1791 m., metro ilgis buvo apibrėžtas kaip viena dešimtmilijoninė dalis nuo Žemės pusiaujo iki Šiaurės ašigalio, per Paryžių eisančio meridiano. Ši apibrėžtis buvo pagrįsta tuo, kad matavimai turėtų remtis gamtiniais reiškiniais, o ne dirbtinai sukurtais standartais.

Vėliau, 1889 m., metro standartas buvo patobulintas ir jis buvo apibrėžtas kaip atstumas tarp dviejų žymėjimų ant tarptautinio metro prototipo, kuris buvo pagamintas iš platinos ir iridžio lydinio. Šis prototipas buvo saugomas Paryžiuje ir jis tapo metro ilgio standartu visame pasaulyje.

Nors šis metodas buvo tikslus tuo metu, mokslinė pažanga leido dar labiau patobulinti metro apibrėžimą. 1960 m., Tarptautinė matų ir svorių konferencija (CGPM) nusprendė, kad metro ilgis turėtų būti apibrėžtas remiantis šviesos greičiu vakuumoje. Pagal naująją apibrėžtį, metro ilgis yra lygus atstumui, kurį šviesa vakuumoje nukeliauja per 1/299 792 458 sekundės laiko tarpą. Ši apibrėžtis yra naudojama iki šiol ir laikoma viena iš tiksliausių matavimo vienetų apibrėžčių.

Taigi, metro ilgio apibrėžtis keitėsi laikui bėgant, atsižvelgiant į technologinę pažangą ir mokslinių tyrimų rezultatus. Dabar metro ilgis yra apibrėžtas remiantis šviesos greičiu, kuris yra vienas iš universaliausių ir pastoviausių gamtos reiškinių.


Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *