Gruodžio 7 d. Vilniaus universiteto (VU) Kibernetinio saugumo laboratorijos (KSL) mokslininkai kartu su tarptautiniais partneriais visuomenei pristatė trejus metus trukusio ADVANCES projekto rezultatus. Ypatingam projektui, kuris aktualus mokslo, IT pasauliui ir kiekvienam iš mūsų, užbaigti buvo organizuojama konferencija „Stronger Together – Collaboration in Building Cyber Resilience“.
Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) vykusi konferencija skirta mokslo populiarinimui, todėl joje skambėjo itin daug visuomenei aktualių temų: nuo to, kokias grėsmės įmonėse gali kelti nusivylę darbuotojai, iki diskusijų, nuo kada turime vaikus mokyti apie pavojus internetinėje erdvėje.
„Kai pasakojame vaikams apie raganas, kalbame, kad šiuolaikiniame pasaulyje jos nebūtinai turi būti baisios savo išvaizda, jos gali atrodyti kaip paprasti žmonės, bet turėti blogų tikslų. Lygiai taip pat vaikams galime pasakoti apie kibernetines raganas“, – savo pranešime kalbėjo „Nord Security“ Verslo įgalinimo departamento vadovas Ramūnas Markauskas.
Pasak projekto ADVANCES vadovės doc. dr. Agnės Brilingaitės, kibernetinis saugumas nėra vien tik technolognės žinios. „Kibernetinis saugumas įprastai priskiriamas kompiuterių mokslo krypčių grupei pagal tarptautines kompetencijų sąrangas. Bet studijuojamų dalykų sąraše yra teisės, žmogaus elgsenos, politikos ir kiti komponentai, kad specialistai tinkamai ataką priskirtų įsilaužėlių grupuotei ar priešiškam veikėjui. Taip pat labai svarbūs minkštaisiais laikomi įgūdžiai, pavyzdžiui, kritinis mąstymas, bendravimas ir bendradarbiavimas, nes komandos efektyviai incidentą išspręs tik besidalindamos savalaike informacija su tais, kurie turi dalyvauti veiksme“, – sako mokslininkė.
Ją papildo ir Edvinas Kerza, Rizikos kapitalo fondo gynybai ir saugumui „ScaleWolf“ vadovaujantis partneris, buvęs Lietuvos Respublikos gynybos viceministras, turintis patirties skaitmeninio, kibernetinio, korporatyvinio saugumo ir rizikos valdymo klausimais. Pasak jo, Kibernetinio saugumo higiena turi būti mūsų DNR: „Jūsų informacija internete yra nutekinama kasdien. Kai išsiunčiate elektroninį laišką, jis praranda privatumą. Visa informacija, kuri yra internete, nebėra privati.“
Ar mūsų genai turi įtakos tam, kaip reaguojame į stresą grėsmės akivaizdoje? Apie tai kalbėjo Medicinos fakulteto Biomedicinos mokslų instituto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros prof.dr. Laima Ambrozaitytė. Jos komanda prisidėjo prie ADVANCES tyrimų, vienas iš jų – buvo kviečiami IT specialistai ir tie, kurie nesusiję su šia sritimi, spręsti uždavinių KSL sukurtoje sistemoje, o kartu ir paaukoti kraujo. Pagal genotipo-fenotipo asociacijų rezultatus ir rizikos vertinimo įverčius buvo keliamos prielaidos.
Pagrindinis tyrimo ir viso ADVANCES projekto tikslas – pagerinti kibernetinio saugumo specialisto veiklą nustatant galimus patobulinimus trimis skirtingais aspektais: vertinant žmogų kaip biologinę būtybę, analizuojant žmogaus elgsenos modelius bei nustatant, kokios būtinos žinių ir įgūdžiai yra reikalingi kibernetinio saugumo specialistams.
Konferenciją „Stronger Together – Collaboration in Building Cyber Resilience“ moderavo ir projekto rezultatus pristatė VU Kibernetinio saugumo laboratorijos vadovas doc. dr. Linas Bukauskas, atidarymo kalbą sakė VU Matematikos ir informatikos fakulteto Mokslo prodekanas prof. dr. Remigijus Paulavičius. Be minėtų svečių, pranešimus taip pat skaitė projekto partneriai prof. Stefan Sütterlin iš Østfoldo universitetinės kolegijos, Anu Baum iš Talino technikos universiteto. Konferenciją užbaigė diskusija „CyberSecurity Education: Going Beyond Cyber Community“ (liet., Kibernetinio saugumo ugdymas: peržengiant kibernetinės bendruomenės ribas). Joje įžvalgomis dalijosi Dr. Rūta Pirta-Dreimane iš Rygos technikos universiteto, Kibernetinio saugumo ir rizikos specialistė, CISO ir „Women4Cyber” narė Aušra Dilijonaitė, prof. Aušrius Juozapavičius iš Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos, „ScaleWolf“ vadovaujantis partneris E. Kerza. Diskusiją moderavo ir klausimus apie tai, kaip ir kada visuomenę reikia pradėti šviesti kibernetinio saugumo klausimais, kuo skiriasi ar panašūs vyrų ir moterų vaidmenys šiose srityse kėlė Østfoldo universitetinės kolegijos mokslininkas dr. Ricardo G. Lugo.
Parašykite komentarą